W dzisiejszych czasach smartfony stały się naszymi przenośnymi centrami dowodzenia. Przechowujemy w nich zdjęcia, filmy, hasła i wiele innych cennych informacji. Jednak co dzieje się z tymi danymi po przywróceniu urządzenia do ustawień fabrycznych? Czy istnieją szanse na odzyskanie danych po przywróceniu smartfona do ustawień fabrycznych? Przyjrzyjmy się temu bliżej.


1. Dlaczego odzyskiwanie danych ze smartfona (Android i iPhone) po przywróceniu do ustawień fabrycznych nie jest możliwe?

  • Całkowite wymazanie danych: Przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych polega na usunięciu wszystkich plików, aplikacji i konfiguracji systemu. Zarówno system Android, jak i iOS stosują złożone mechanizmy formatowania partycji, co w praktyce oznacza, że dane są nadpisywane lub szyfrowane w taki sposób, iż przestają być możliwe do odzyskania.
  • Szyfrowanie i ochrona systemowa: Nowsze urządzenia stosują mechanizmy szyfrowania danych „sprzętowego” (hardware encryption). Takie zabezpieczenia dodatkowo utrudniają próby przywrócenia plików, ponieważ nawet jeśli niektóre dane fizycznie istnieją jeszcze w pamięci urządzenia, to bez klucza szyfrującego są one bezużyteczne.
  • Bezpieczeństwo użytkownika: Producenci dbają, by po sprzedaży telefonu kolejnemu właścicielowi poprzednie dane nie mogły zostać odczytane. Dzięki temu osoby trzecie nie mają dostępu do prywatnych informacji poprzednich użytkowników.

2. Kiedy odzyskiwanie danych z telefonu jest możliwe?

  • Przed przywróceniem fabrycznym: Jeżeli telefon został uszkodzony czy wyłączony, ale nie doszło do przywrócenia ustawień fabrycznych, istnieją duże szanse na uratowanie plików. Specjalistyczne programy potrafią odzyskać dane z pamięci wewnętrznej, o ile nie zostały jeszcze nadpisane.
  • Kopie zapasowe: Najbardziej niezawodnym sposobem na odzyskanie danych jest wcześniejsze wykonanie kopii zapasowej (np. w chmurze, na komputerze czy zewnętrznym dysku). Nawet po przywróceniu telefonu do ustawień fabrycznych, można szybko odtworzyć swoje zdjęcia, kontakty i inne pliki.
  • Karty pamięci: Jeśli urządzenie (zwykle Android) umożliwia rozszerzenie pamięci za pomocą karty microSD i przechowujemy tam zdjęcia oraz pliki, istnieje szansa ich odzyskania, ponieważ przywrócenie ustawień fabrycznych obejmuje tylko pamięć wewnętrzną telefonu.
  • Uszkodzenia fizyczne: W wypadku zalania czy mechanicznego uszkodzenia telefonu istnieje opcja odzyskiwania plików w profesjonalnych laboratoriach po naprawie telefonu. Jeśli jednak urządzenie zostało sformatowane lub przywrócone do ustawień fabrycznych, nawet laboratorium specjalizujące się w elektronice będzie bezsilne.

Podsumowanie

Przywracanie telefonu do ustawień fabrycznych to skuteczna metoda na całkowite wymazanie wszystkich danych w trosce o prywatność i bezpieczeństwo. Niestety, proces ten uniemożliwia ich odzyskanie, niezależnie od tego, czy korzystamy z urządzenia z systemem Android czy iOS.

Aby uniknąć przykrych niespodzianek, zawsze warto zadbać o regularne tworzenie kopii zapasowych w chmurze bądź na nośnikach zewnętrznych. Dzięki temu, nawet gdy nadejdzie konieczność przywrócenia ustawień fabrycznych czy wymiany urządzenia, nasze cenne pliki nie zostaną utracone na zawsze.